Вчителю

Десять учительських заповідей

1. Люби себе та обраний тобою шлях.

2. Читай на ніч хоча б щось.

3. Схиляйся перед чистотою і цнотливістю ди­тинства.

4. Йди на урок як на іспит, але перетворюй занят­тя на свято доброти й розуму.

5. Якщо учень не зробив домашнього завдання, не картай його, а уяви, що в нього, можливо, були важливіші справи. Або, що прикро, і ти, і твій пред­мет для нього, м'яко кажучи, не досить симпатич­ні. Загальновідомо: спочатку учні люблять учителя, а вже потім — його предмет.

6. Захоплюйся дитячими відкриттями і не поспі­шай оцінювати їх за допомогою цифр.

7. Принось на кожен урок диво: вірш, пісеньку, запис голосів видатних людей, притчу, приклад із життя, анек­дот, афоризм, висловлювання, оригінальну задачу, жарт.

8. Твоя головна зброя — бадьорість, життєрадіс­ність, гуманізм, а не буркотіння, вимогливість, пере­слідування, демонстрація втоми.

9. Твоє обличчя має бути красивим, одухотворе­ним красою, а твій зовнішній вигляд не повинен на­гадувати про неминучу пенсію й нудне життя.

10. Якщо учні пам'ятають не тебе, а твої слова і вчинки, значить, твоє педагогічне життя вдалося!

Це варто пам'ятати завжди

1. Дітей учить те, що оточує.

2.  Якщо дитину критикують, вона вчиться осу­джувати.

3. Якщо дитину часто висміюють, вона вчиться бути несміливою.

4. Якщо з дитиною часто бувають поблажливими, вона вчиться бути терплячою.

5. Якщо дитину часто хвалять, вона вчиться оці­нювати досягнення інших людей.

6. Якщо дитина живе з почуттям безпеки, вона вчиться вірити.

7. Якщо дитині часто демонструвати ворожість, вона вчиться битися.

8. Якщо дитину часто ганьблять, вона почуваєть­ся винною.

9. Якщо дитину часто підбадьорюють, вона вчить­ся впевненості в собі.

10. Якщо з дитиною зазвичай бувають чесними, вона вчиться справедливості.

11. Якщо дитину часто заохочують, вона вчиться доброго до себе ставлення.

12.Якщо дитина живе в атмосфері дружби й почу­вається потрібною, вона вчиться знаходити в цьому світі любов

Поради Василя Сухомлинського

1. Педагогічне безкультур'я й невігластво почина­ються там, де вчитель, не розуміючи духовного світу дитини, намагається перетворити дитячу беззахис­ність на клітку.

2. Мудрість влади педагога починається там, де його воля стає бажанням дитини.

3. Виховання словом — найскладніше й найтяж­че з усього, що є в педагогіці.

4. Сильним, досвідченим стає педагог, який уміє аналізувати свою працю.

Сходинки успіху

(За Джимам Роном)

•  Успіх — це не те, що ми маємо, а те, ким стає­мо в результаті.

•  Успіх складається на 20 % з вашого досвіду та кваліфікації і на 80 % — із вибраної стратегії дій.

•  Чітко усвідомлена мета є невід'ємною части­ною успіху.

•  Час збору врожаю — вища сходинка зрілості. Ось де ми маємо навчитися, як зібрати врожай без нарікань на його мізерність і без вибачень та реве­рансів, якщо він занадто щедрий.

•  Якщо ви зосереджуєте свою увагу водночас на різних речах, ви отримаєте певний результат, якщо ж сконцентруєтеся на чомусь конкретному, от­римаєте неймовірні результати.

•  Існує два погляди на майбутнє — один з пере­сторогою, інший — з передчуттям.

•  Вам необхідно мати довготривалі цілі для подо­лання тимчасових труднощів та дрібних перешкод.

•  Якщо ваші обіцянки базуються на шляхетних намірах, їх оцінять одразу.

•  Ніколи не розпочинайте свій день, якщо він не розпланований на папері.

П'ять сходинок учительського щастя

За етикою щастя — це стан задоволення життям. Вирізняють п'ять рівнів щастя:

•  перший, найнижчий — радість від самого пере­бування на Землі. Радість від краси весняного ранку, трави чи осіннього листя, свіжого вітру, річкової во­ди чи запаху снігу;

•  другий — матеріальна незалежність від інших людей;

•  третій — спілкування, дружба, кохання в усій розмаїтості їх проявів;

•   четвертий — творчість. У процесі творчості мобілізуються наші внутрішні можливості. Це і радісно, і приємно, і болісно;

•   п'ятий, найвищий,рівень щастя — робити щас­ливими інших, поліпшувати й удосконалювати нав­колишнє життя.

Щасливим є справжній учитель, якого люблять учні, яким він віддає свій час, талант і душу.