Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія








ТРЕНІНГ З ПЕДАГОГІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ

Замість вступу: (7- 10 хв.) Подивіться на п’ять фігур( квадрат, трикутник, прямокутник, коло, зиґзаґ), які показані на екрані.

Виберіть з них ту, стосовно якої Ви можете сказати: це – «Я ». Постарайтеся відчути свою форму. Якщо Ви відчуєте сильне утруднення, виберіть з фігур ту, котра першою привабила Вас. Запишіть її назву під №1. Тепер проранжуйте ці фігури, в порядку вашої переваги і запишіть їхні назви під відповідними номерами.

Одже, найважчий етап роботи закінчено. Яку б фігуру Ви не помістили б на перше місце, це ваша основна фігура, або субєктивна форма. Вона дає можливість визначити Ваші головні, домінуючі риси характеру й особливості поводження. Інші чотири фігури – це своєрідні модулятори, що можуть забарвлювати ведучу мелодію вашого поводження. Остання фігура вказує на форму людини, взаємодія з якою буде представляти для Вас найбільші труднощі. Однак може виявитися, що жодна фігура Вам цілком не підходить. Тоді Вас можна описати комбінацією з двох або навіть трьох форм.

Таким чином, ми всі різні, різні і наші учні як особистості, з якими ми працюємо. Яким же повинен бути вчитель, щоб змогти працювати і добиватися результатів в особистіснозорієнтованій овіті?

Інтерпретація результатів тесту

(розпечатати і роздати)

Квадрат. Працьовитість, ретельність, потреба доводити розпочату справу до кінця, завзятість, що дозволяє досягти завершення роботи, - от чим знамениті відверті Квадрати. Витривалість , терпіння і методичність звичайно роблять квадрата висококласним фахівцем у своїй області. Квадрат любить раз і назавжди заведений порядок: усе повинно знаходитися на своєму місці і відбуватися у свій час. Ідеал Квадрата – розплановане, передбачуване життя, йому не по душі «сюрпризи» і заміни звичного перебігу подій.

Прямокутник. Це люди, невдоволені тим способом життя, який вони ведуть зараз, і тому зайняті пошуком кращого положення. Тому ведучі якості Прямокутника – допитливість, жвавий інтерес до усього, що відбувається, сміливість. Вони відкриті для нових ідей, цінностей, способів мислення і життя, легко засвоюють усе нове.

Трикутник. Ця фігура символізує лідерство. Найбільш характерна риса Трикутника – здатність концентруватися на головній меті. Трикутники – енергійні, нестримні, сильні особистості, які ставлять ясні цілі і, як правило, досягають їх. Вони честолюбиві і прагматичні, уміють представляти керівництву значимість власної роботи і роботи своїх підлеглих. Сильна потреба бути правим і керувати положенням справ робить Трикутник особистістю, яка постійно конкурує з іншими.

Коло. Найбільш доброзичлива з пяти фігур. Ця особистість має високу чутливість, розвинену емпатію – здатність співчувати, емоційно відкликатися на переживання іншої людини. Коло відчуває чужу радість і відчуває чужий біль як свій власний. Людина-Коло щаслива, коли усі ладять одне з одним. Тому, коли в Кола виникає з кимсь конфлікт, найбільш імовірно, що саме Коло зробить поступку першим. Воно прагне знайти спільне навіть у протилежних точках зору.

Зиґзаґ. Фігура, що символізує творчість. Комбінування абсолютно різних, несхожих ідей і створення на цій основі чогось нового, оригінального – от що подобається Зиґзаґам. Вони ніколи не задовольняються способами, за допомогою яких речі робляться в даний момент або робилися в минулому. Зиґзаґ – найбільш захоплений, збудливий з усіх п’яти фігур. Коли в нього з’являється нова і цікава думка, він готовий повідати про неї усьому світові! Зиґзаґи – невтомні пропагандисти своїх ідей і здатні потягнути за собою багатьох.

Перша вправа: мозковий штурм ( 5-7 хв.)

1. Учасникам пропонуються на екрані якості особистості педагога та професійні педагогічні якості, важливі для професійного вчителя. Завдання: вибрати з цих цінностей три і пронумерувати їх за ступенем значущості для них.

Якості особистості педагога

Професійні педагогічні якості

  1. Соціальна активність.

  2. Цілеспрямованість

  3. Урівноваженість

  4. Бажання працювати з дітьми

  5. Гуманність

  6. Чарівність

  7. Чесність

  8. Справедливість

 

 

1. Педагогічна ерудиція

2. Педагогічне цілепокладання

3. Педагогічне мислення (яке включає практичне і діагностичне мислення)

4. Педагогічна імпровізація

5. Педагогічна спостережливість

6. Педагогічний оптимізм

7. Педагогічне передбачення

8. Педагогічний такт

 

 

 

2. Об’єднатися у три групи: залишити в кожному стовпчику лише дві найважливіші, на погляд групи. Прокоментувати зроблений вибір.

Друга вправа: Моделювання ситуації «Яким повинен бути вчитель»( 10хв.)

Тренер: кожна людина має свій стиль роботи. Тож і в учительській діяльності вирізняються різні стилі. Є вчителі, які досконало знають матеріал, уміють його пояснити, оперують термінами, цифрами, їх цікаво слухати, проте вони не працюють на розвиток учнів, вони, як експерти, тільки передають інформацію. Це вчителі - експерти.

Є вчителі, які використовують блискучі ефекти, яскраві вправи, їх цікаво слухати, приємно спостерігати за їхньою роботою, але такий учитель працює на себе, він демонструє свої вміння і навички і не працює на розвиток групи. Це вчитель-зірка.

Є вчителі, які не тільки вміють передати нові знання і навички учням, а й допомагають їм зробити узагальнення та висновки, спираючись на їх власний досвід. Це вчителі - фасилітатори.

Хід вправи: Учасники працюють в три групи. Моделюють педагогічні ситуації ( група 1:коли учитель – експерт, група 2: учитель – зірка, група 3 – учитель фасилітатор). Керівники груп презентують свої напрацювання.

Питання для обговорення:

які труднощі виникали в процесі моделювання педагогічної ситуації? Чому?

- який висновок можна зробити з приводу стилів педагогічної роботи? ( успішний учитель вдало поєднує риси вчителя-зірки, експерта, фасилітатора).

Питання для обговорення: Чому вчитель має поєднувати риси експерта, зірки, фасилітатора?

Третя вправа: «Чи можна вчителю бути самим собою?» ( 7- 10хв.)

Ведучий: Це дійсно проблема. Подолання цієї проблеми потребує від нас пізнання своєї індивідуальності ( чим я відрізняюсь від інших), визнання своєї цінності та свого права бути собою, навчитись реалізувати своє істинне «Я».

Для того щоб відчути, наскільки важливо для педагога посісти гуманістичну позицію у ставленні до себе, пропонується наступна вправа:

Кожна з груп одержує картку з висловленням про певні речі. Треба обговорити в групі зміст і надати свій коментар-висновок.

Картка 1. Як би садівникові не подобались троянди, він не здатен примусити всі квіти в своєму саду стати подібними до них.

До уваги ведучого. Разом з учасниками необхідно дійти висновку: учителі не зможуть стати схожими на створений кимсь ідеал, як би цього не прагнули, тому що від природи кожен унікальний ).

Картка 2. Щаслива людина, яка любить троянди, але щасливий той, хто здатен насолоджуватись неповторною красою кожного створіння божого. Світ багатоликий, дитина має жити саме в такому світі.

До уваги ведучого. Разом з учасниками необхідно дійти висновку: навчитися розуміти й приймати унікальну сутність кожної людини( і себе також) дитина може лише в контакті з різними вчителями, а не з тиражованим «ідеальним педагогом».

Картка 3. «На колір і смак товаришів брак», - стверджує народне прислівя. Його можна застосувати й до вчителя.

До уваги ведучого. Разом з учасниками необхідно дійти висновку: не може бути такого вчителя, який би подобався всім. Одні шукають у вчителя чуйну матір, інші – вимогливого й справедливого батька, треті - ентузіаста, а четверті – безпристрасного інтелектуала. Один учитель не може виправдати всі ці очікування).

Після наданих коментар-висновків груп робиться загальний висновок: вчителі як і учні унікальні, неповторні, індивідуальні особистості. Спроба підвести їх до певного «ідеалу» може призвести до високої тривожності вчителів, а як наслідок – до психологічних проблем.

Вправа 4«Нобелівська премія» ( 10 хв.)

Ведучий: Уявіть собі, що ви відомі вчені, великі педагоги, знамениті майстри своєї справи. Нобелівський комітет прийняв рішення про присудження вам престижної премії. Урочисте вручення премії передбачає відповідний виступ лауреатів на церемонії вручення. Кожна група готує виступ. ( роздається або висвітлюється на екрані схема виступу:

  • Охарактеризуйте зроблене вами відкриття в плані модернізації навчання в школі з урахування орієнтовно особистісного підходу;

  • Поясніть, чому Ваш внесок в організацію перебудови процесу навчання отримав таку високу оцінку;

  • Висловіть подяку тим, хто допоміг Вам досягти таких результатів у праці;

Учасники презентують свої напрацювання. Кожен «лауреат» під час виступу нагороджується оплесками. Можна ставити питання доповідачу.

Питання для обговорення: Навіщо ми проводили вправу «Нобелівська премія»?

В кінці тренінгу загальний висновок, підбиття підсумків.